TOP 5 Strategii na optymalizację kosztów transportu

top 5 strategies for shipping cost optimization

Koszty transportu nieustannie rosną. Wzrost napędzany jest takimi czynnikami jak wysoka inflacja, spowolnienie globalnej gospodarki oraz brakiem kierowców ciężarówek (według IRU w 2023 roku brakuje co najmniej 300 000 miejsc pracy). Wszystkie te wyzwania zmuszają firmy do optymalizacji i eliminacji zbędnych wydatków, aby pozostać konkurencyjnymi.

Przedsiębiorstwa często korzystają z usług firm transportowych, począwszy od transportu mebli i materiałów budowlanych, aż po części samochodowe i towary przemysłowe. Dla firm transportowych optymalizacja kosztów dostaw to nie tylko długoterminowa strategia, ale również codzienna praca, by cena dla klientów była konkurencyjna i uczciwa.

Dostawcy, dystrybutorzy czy producenci często zakładają, że transport towarów i związane z nim koszty są stałe lub niezmienne i nie można ich zmieniać. Nic bardziej mylnego – w rzeczywistości istnieje wiele sposobów na optymalizację kosztów przewozu w Twoim biznesie.

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z 5 najskuteczniejszymi strategiami optymalizacji kosztów transportu.

Planuj trasę biorąc pod uwagę czynniki w czasie rzeczywistym

Nie chodzi tu tylko o wybór najkrótszej trasy. Należy również uwzględnić warunki drogowe, ruch oraz prognozy pogody. Oprogramowanie do optymalizacji trasy może dostarczać aktualizacje w czasie rzeczywistym i oferować alternatywne ścieżki, gdy pojawiają się nieprzewidziane zdarzenia.

Doświadczone firmy transportowe mają nawet dedykowane działy gotowe do reakcji 24/7/365. Obejmuje to nie tylko zmianę aktualnej trasy, ale także dostarczenie zastępczej ciężarówki do szybkiego przeładunku.

Pamiętaj, że inteligentna trasa to niekoniecznie najkrótsza, ale najbardziej wydajna, uwzględniająca wszystkie czynniki, takie jak: średnia prędkość, korki czy koszty autostrad, promów i tuneli.

Większość dostaw w Europie odbywa się drogami lądowymi, które są bezpłatne, ale zawsze możesz poprosić o transport drogami ekspresowymi i autostradami, zwłaszcza jeśli Twoja dostawa należy do tych time-critical.

Wysyłaj więcej, ale rzadziej

Konsoliduj swoje produkty i wykorzystaj maksymalną pojemność ciężarówki – pozwoli Ci to wysyłać więcej ładunków, ale nie tak często. Wysyłając więcej, ale rzadziej, unikasz też stałych kosztów, które być może nie są widoczne gołym okiem, ale są uwzględnione w każdym zamówieniu i transakcji.

Jest to także ekologiczny wybór, ponieważ zmniejsza liczbę pojazdów na drodze, ale przede wszystkim koszty. Na przykład, jeśli zwykle wysyłasz 2-3 palety co tydzień, spróbuj to przearanżować, aby dostarczyć 8 palet, ale tylko raz w ciągu 2 tygodni.

Użyj opcji doładunku, kiedy to możliwe

Jeśli nie wysyłasz tylu produktów, aby skonsolidować je w jednej większej przesyłce, poszukaj innej, tańszej alternatywy, jaką jest rozwiązanie z częściowym ładunkiem.

Niektóre firmy są w stanie dostarczyć Twój ładunek, łącząc Twoje towary z ładunkami innych klientów, które znajdują się na tej samej lub podobnej trasie. Może to być realizowane przez wykwalifikowany personel, ale także zaawansowane oprogramowanie.

Z Quote&GO podczas wysyłki towaru w doładunku możesz uzyskać nawet do 40% niższą cenę w porównaniu z opcją premium, z bezpośrednią dostawą.

Stawiaj na długoterminowe partnerstwa

Nawiązywanie mocnych, długoterminowych relacji z kilkoma niezawodnymi dostawcami usług transportowych ma wiele korzyści.

Nie tylko możesz otrzymać dedykowanego Key Account Managera, który zapewni obsługę na najwyższym poziomie, ale także szukać więcej sposobów na optymalizację logistyki poprzez wdrażanie kolejnych strategii oszczędzania kosztów, ponieważ będą lepiej rozumieć Twoje potrzeby.

Jest również większe prawdopodobieństwo otrzymania atrakcyjnych rabatów. Wybierając długoterminowego partnera, upewnij się, że jest to doświadczona firma, zaufana przez firmy z Twojej branży lub duże operatory logistyczne.

Regularny audyt i analiza

Wykorzystuj je do identyfikowania trendów i możliwości w Twoich wzorcach wysyłkowych. Szukaj powtarzających się nadpłat i śledź wyniki swojego dostawcy, aby upewnić się, że spełniają ustalone warunki.

Możesz śledzić, jak szybko otrzymujesz rozwiązania. Sprawdź także, w jakie dni dostępność ciężarówek jest wyższa lub niższa. Regularne audyty pomogą Ci zrozumieć Twój koszt za 1 przesyłkę i jak różne czynniki (takie jak sezonowość) wpływają na niego.

Podsumowanie

  • Planując trasę, stawiaj na niepłatne drogi tak często, jak to możliwe – czas tranzytu nie będzie miał tak dużego znaczenia
  • Zbieraj więcej towarów i wysyłaj je w większej objętości, ale rzadziej
  • Wykorzystuj opcję częściowego ładunku zamiast rezerwować całą przestrzeń załadunkową, co może kosztować Ci nawet o 40% mniej niż opcja dedykowanego pojazdu
  • Buduj długoterminowe relacje z Twoim partnerem transportowym zamiast korzystać z różnych firm za każdym razem
  • Zbieraj dane i regularnie je analizuj, aby znaleźć potencjalne zmiany poprawiające Twoje operacje transportowe

Jesteś gotowy, aby jeszcze bardziej zoptymalizować swój proces transportowy? Odwiedź Quote&GO – innowacyjną platformę, która pozwala Ci wyceniać i rezerwować transport w ciągu kilku minut. Wszystko to, biorąc pod uwagę najważniejsze aspekty optymalizacji kosztów transportu, aby zaoszczędzić Twój cenny czas i usprawnić Twoje operacje wysyłkowe.

Oskar Stańczak

Oskar Stańczak

Ekspert ds. optymalizacji logistyki z ponad 5-letnim doświadczeniem w sektorze transportu i logistyki.

Podobne artykuły

Zalety outsourcingu usług logistycznych

7 zalet outsourcingu w logistyce 

Powierzenie usług transportowych wiarygodnym firmom zewnętrznym to model biznesowy, który może zwiększyć efektywność, obniżyć koszty i pozwolić skupić się na strategicznych celach. Jak outsourcing procesów

Czytaj więcej »